News archive

Tournament Results: Auckland-Northland and Waikato Bays

Here are the Tournament Results from July 2017 for the Auckland- Northland and Waikato Bays regions. Apologies that they appear a little later than in previous months.

Spa Town Teams, Te Aroha (1st July). Multigrade     Spa Town Teams, Te Aroha (1st July) Open  
1. Dong Gao Bi, William Wang, Xiao Liu, Philip Zheng 85.96   1. Carol Richardson, Andi Boughey, Michael Ware, Matthew Brown 94.29
2. Beth and Arthur Mann, Sapphyr Mercer, Kevin Juventin, Alan Mace 75.11   2. Barry Jones, Jenny Millington, Pat Carter, Julie Atkinson 78.42
3. Jena Robinson,Josie Mckenzie,Leonie Sentch, Alex Barshai 75.07   3. Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Alister Stuck, William Liu 76.98
         
Howick Intermediate Pairs (1st July)     Howick 3A Open Pairs (1st July)  
1. Gil Jury - Kay Main 115.50   1. Rose Don - Michael Courtney 119.11
2. Marlene Young - James Thompson 110.65   2. Bev Henton - Bev Guilford 112.60
3. Jill Patterson - Warren Cardno 108.80   3. Jeffery Ren - June Lei 111.69
         
Auckland 8B Swiss Pairs (6th July)     Mt Albert Intermediate Pairs (8th July)  
1. Graham Wakefield - Leah Andrews 75.24   1. Prem Soundranayagam - Hafizur Khan 114.18
2. Valerie and Martin Broome 67.05   2. Geoffrey Sedon - Estelle Arts 113.68
3. George Sun - Alice Young 65.49   3. Heather and Gerald Norman 110.78
         
Hamilton Intermediate Pairs (15th July)     Mt Albert Open Pairs (8th July)  
1. Mike Nicholson - Carol Cullen 119.68   1. Carol Richardson - Andi Boughey 127.52
2. Nigel Gresson - Ian Ross 118.04   2. June Lei - John Wang 115.88
3. Anne Berben - Eileen Barker 113.16   3. Gary Chen - Blair Fisher 113.06
         
Hamilton Open Teams (15th July)     North Shore Restricted Pairs (15th July)  
1. Jonathan Westoby, Andy Braithwaite, Gary Chen, Richard Solomon 98.60   1. Christine Wilson - Sharon Marryatt 123.63
2. Michael Courtney, Rose Don, Duncan Badley, Paula Boughey 87.23   2. John Pinder - Gillian Trotman 120.88
3. Tom, Nick and Steph Jacob, Michael Ware, Ella Pattinson 74.59   3. Karen Smith - Candice Doyle 116.62
         
Tauranga Charity Pairs (19th July)     Auckland-Northland Regional Teams, Franklin (23rd July)  
1. Kate Terry - Marion Kelly 131.41   1. Fuxia Wen, Glenis Palmer, Linda Cartner, Ian Berrington 90.71
2. Graham Young - Alan Turner 119.13   2. Barry Palmer, Neil Stuckey, Douglas Russell, Chris Ackerley 85.52
3. Jo Simpson - Judy McLeod 118.85   3. Julie Atkinson, Patrick Carter, Barry Jones, Jenny Millington 81.50
         
Auckland- Northland Regional Pairs, Franklin (22nd July)   Mt. Maunganui Intermediate Pairs (22nd July)  
1. Michael Whibley - Matthew Brown     1. Wendy Blackman - Elspeth Goodrick 119.70
2. Rose Don - Michael Courtney     2. Tracey Hoff - Graham Hope 116.48
3. Liz and Blair Fisher     3. Chris Andrews - Megan Wackrow 111.74
         
Mt Maunganui Junior Pairs (22nd July)     Mt. Maunganui Open Pairs (22nd July)  
1. Malcolm Kirby - Charlotte Jager 118.23   1. Bernie Robinson - Duncan McVicar 61.46
2. Suzanne Lugton - Jo Wenham 114.09   2. Rae Holmes - Chris Buckley 61.46
3. John Paine - Sharon Barton 112.65   3.Kathy Pender - Helene Paterson 60.42
         
Matamata Open Pairs (29th July)     Waikato Bays Area Pairs , Tokoroa (30th July)  
1=. Gary Chen - Grant Jarvis 122.62   1. Lynette Morgan - Ian Bond 119.51
1=. Ian Berrington - Richard Solomon 122.62   2. Malcolm Smith - Alan Parkes 113.11
3. Carol Richardson - Steve Boughey 117.03   3. Gary Foidl - Yuzhong Chen 111.77
         
KeriKeri New World Pairs (29th July)        
1. Margaret Hooson - Richard Bland 123.08      
2. John McIntosh - Andrew Liu 122.94      
3. Bill Humphrey - Paul Carson-Wenmoth 120.26      

 

Go Back View All News Items

Our Sponsors
  • Babich
  • Cock and Bull
  • NZB Foundation
  • Distinction Hotel
  • BridgeNZ logo.jpg
  • JLT Logo.jpg
  • pianola-logo-330-205.png