2000-2009

Quick links to other decades
1960-1969 1970-1979 1980-1989  1990-1999  2000-2009 2010-2019  2020-2029

2000

OLYMPIAD, Maastricht, Netherlands

 
OPEN TEAM:
Stephen Henry, Stephen Blackstock, David Ackerley, Scott Smith, Peter Newell, Martin Reid
NPC: Alan Turner
5th
WOMENS TEAM:
Kathryn Yule, Sue Weal, Elisabeth Blackham, Vivien Cornell, Karen Cumpstone, Jillian Hay
NPC: Alan Turner
14th

2000

YOUTH TEST V AUSTRALIA, Hamilton

 
YOUTH TEAM: Jillian Hay, Michelle Murphy, Brigitte Todd, Christiaan Prent, Jono West, Martijn Prent
NPC: Karen Cumpstone
Lost

2000

BERMUDA BOWL - BERMUDA

 
OPEN TEAM: Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Brian Mace, Peter Newell, Martin Reid
NPC: 
Richard Solomon
12th

2000

VENICE CUP - BERMUDA

 
WOMENS TEAM: Kathryn Yule, Sue Weal, Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Elisabeth Blackham, Vivien Cornell
NPC: Stephen Blackstock
16th

2001

ZONE 7 CHAMPIONSHIP, CHRISTCHURCH AND SYDNEY 

 
OPEN TEAM:
Christchurch
Stephen Henry, Stephen Blackstock, David Ackerley, Scott Smith Lost
WOMENS TEAM:
Christchurch
Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Jan Abel, Lynne Geursen

Lost
SENIOR TEAM:
Sydney
Robyn Freeman-Greene, Tony Lenart, Jeff Green,Dougal Mclean, Lindsay Knight, Janet Woodfield
NPC: Charlie Cahn
Lost

2001

PABF - SINGAPORE

 
OPEN TEAM:

Stephen Henry, Stephen Blackstock, David Ackerley, Scott Smith, Michael Cornell, Malcolm Mayer
NPC: Andy Braithwaite
5th=
WOMENS TEAM:

Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Lynne Geursen, Jan Abel, Sandra Russell, Jo Simpson
NPC: Alan Turner
4th

2001

BERMUDA BOWL, PARIS (TRANSFERRED FROM BALI)

 
OPEN TEAM: David Ackerley, Scott Smith, Michael Cornell, Malcolm Mayer, Stephen Blackstock, Stephen Henry
NPC: Martin Reid
13th

2001

WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS, RIO DE JANEIRO, BRAZIL

 
OPEN TEAM: Mike Dollan, Christiaan Prent, Jenna Gibbons, Michelle Murphy, Martijn Prent, Jon West
NPC: Charlie Cahn
17th

2002

PABF - THAILAND

 
OPEN TEAM:
Michael Cornell, Malcolm Mayer, Tom Jacob, Richard Jedrychowski, Martin Reid, Peter Newell
NPC: Richard Solomon
5th
WOMENS TEAM:
Emma Barrack, Karen Cumpstone, Christine Gibbons, Jenna Gibbons, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
NPC: Alan Turner
3rd
SENIOR TEAM:
John Wignall, Bob Scott, Tony Lenart, Robyn Freeman-Greene, Max Wigbout, Joan Waldvogel
NPC: Stan Abrahams
5th

2003

PABF - PHILIPPINES

 
WOMENS TEAM: Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Vivien Cornell, Elisabeth Blackham, Christine Gibbons, Jenna Gibbons
NPC: Karen Cumpstone
5th
SENIOR TEAM:
Robyn Freeman -Greene, Tony Lenart, John Wignall, Roy Kerr, Jeff Green, Stan Abrahams
NPC: Anna Herries
5th

2003

BERMUDA BOWL, MONACO

 
OPEN TEAM: Michael Cornell, Malcolm Mayer, Tom Jacob, Richard Jedrychowski, Ashley Bach, Stephen Burgess
NPC: Dwayne Crombie
16th

2004

OLYMPIAD, ISTANBUL, TURKEY

 
OPEN TEAM:

Michel Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid
NPC: Stephen Blackstock
8th
WOMENS TEAM:

Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Karen Cumpstone, Emma Barrack, Sue Weal, Anne-Marie Russell
NPC: Alan Turner
12th
SENIOR TEAM:

Trevor Robb, Anthony Ip, Janet Woodfield, Michael Gibson, Robyn Freeman-Greene,
Tony Lenart
NPC: Patrick Carter
24th

2005

PABF - SEOUL, KOREA

 
OPEN TEAM:

Stephen Burgess, David McLeish, Ashley Bach, Michael Whibley, Stephen Lester, Val Gardiner
NPC: Jan Cormack
7th
WOMENS TEAM:

Eileen Horsman, Carol Richardson, Glenis Palmer, Linda Cartner, Rose Don, Kathy Yule
NPC: Richard Solomon
5th
SENIOR TEAM:

Bob Scott, John Wignall, Stan Abrahams, Paul Wannop, Alex Moore, Trevor Robb
NPC: Tony Thomson
7th

2005

WORLD CHAMPIONSHIPS, ESTORIL

 
OPEN TEAM:

Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid
NPC: Alan Turner
16th
WOMENS TEAM:

Kathy Yule, Rose Don, Tania Lloyd, Paula McLeish, Eileen Horsman, Carol Richardson
NPC: Jan Alabaster
13th
SENIOR TEAM:

Tony Lenart, Noel Woodhall, Alex Moore, Trevor Robb, Bob Scott, John Wignall
NPC: Tony Thomson
20th

2006

PABF - SHANGHAI

 
OPEN TEAM:

Ashley Bach, Michael Cornell, Peter Newell, Martin Reid, Wayne Burrows, Pam Livingston
NPC: Tom Jacob
4th
WOMENS TEAM:

Kathy Yule, Rose Don, Tania Lloyd, Paula McLeish, Eileen Horsman, Carol Richardson
NPC: Alan Turner
1st
SENIOR TEAM:

Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Tony Lenart, Noel Woodhall, Alex Moore, Trevor Robb
NPC: Tony Thomson
7th

2007

ZONE 7 - CHRISTCHURCH

 
OPEN TEAM:

Alan Grant, Anthony Ker, Graeme Stout, Jeff Miller, David Ackerley, Scott Smith
NPC: Richard Solomon
2nd
WOMENS TEAM A:

Jan Cormack, Jan Alabaster, Rose Don, Paula McLeish, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
NPC: Alan Turner
1st
WOMENS TEAM B:
Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Elisabeth Blackham, Lynne Guersen, Susan Humphries, Debbie Smith
NPC: Steph Jacob
3rd
SENIOR TEAM A:

Stanley Abrahams, David McLeish, Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Trevor Robb, Douglas Russell
NPC: Tom Jacob
2nd
SENIOR TEAM B:
Michael Gibson, Janet Woodfield, Jim Jessep, Jim Murray, Frances Sheehy, Tony Sheehy
NPC: Tom Jacob
3rd

2007

PABF - BANDUNG, INDONESIA

 
OPEN TEAM:

Jeff Miller, Graeme Stout, Wayne Burrows, Pam Livingston, Ashley Bach, Michael Whibley
NPC: Stephen Henry
4th
WOMENS TEAM:

Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Lynne Guersen, Elisabeth Blackham
NPC: Steph Jacob
8th
YOUTH TEAM:

Cameron Benson, Annabelle Molloy, James Coutts, Nick Bailey, Fraser Rew, John Whyte
NPC: Annette Henry
7th
SENIOR TEAM: Stan Abrahams, David McLeish, Michael Cornell, Vivien Cornell, Jan Cormack, Alan Turner
NPC: ??
 4th

2007

BERMUDA BOWL - SHANGHAI, CHINA

 
OPEN TEAM: David Ackerley, Scott Smith, Alan Grant, Anthony Ker, Jeff Miller, Graeme Stout
NPC: Richard Solomon
20th

2007

VENICE CUP - SHANGHAI, CHINA

 
WOMENS TEAM: Jan Cormack, Jan Alabaster, Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Shirley Newton,
Jenny Wilkinson
NPC: Alan Turner
14th

2007

SENIORS BOWL - SHANGHAI, CHINA

 
SENIOR TEAM: Stanley Abrahams, David Mcleish, Vivien Cornell, Michael Cornell, Douglass Russell, Trevor Robb
NPC: Jonathan Westoby
21st

2008

PABF - GOLD COAST

 
OPEN TEAM A:
Tom Jacob, Malcolm Mayer, David Ackerley, Scott Smith, Peter Newell (C), Martin Reid 3rd=
OPEN TEAM B: Steve Boughey, Tim Schumacher (C), Jane Skipper, John Skipper, Jenny Millington, Barry Jones
9th
in section
WOMENS TEAM A:
Jan Cormack, Tania Lloyd, Steph Jacob (C), Debs Smith, Kathy Boardman 2nd
WOMENS TEAM B
Christine Gibbons (C), Judy McLeod, Julie Sheridan, Karen Martelletti 8th
SENIOR TEAM A:

John Cormack, Tony Thomson (C), Tony Lenart, Robyn Freeman-Greene, Peter Benham, Brian Cleaver 4th
SENIOR TEAM B:
Trevor Robb (C), Douglas Russell, Michael Gibson, Janet Woodfield 9th 
in section
YOUTH TEAM: Michael Whibley, Liam Milne, Fraser Rew, John Whyte, Susan Humphries, Nick Jacob
NPC: Annette Henry
2nd

2008

WORLD MIND SPORTS (INAUGURAL) BEIJING

 
OPEN TEAM:

Stephen Blackstock, Stephen Henry, Tom Jacobs, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid
NPC: Alan Turner
6th
WOMENS TEAM:

Eileen Horsman, Carol Richardson, Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Christine Gibbons, Jenna Gibbons
NPC: ??
11th
in section
SENIOR TEAM:

Michael Gibson, Janet Woodfield, Jim Murray, Jim Jessep, Tony Lenart,
Robyn Freeman-Greene
NPC: Stan Abrahams
12th
U28 TEAM: Fraser Rew, John Whyte, Annabelle Molloy, Cameron Benson, Daniel Skipper, David Skipper
NPC: Michael Ware
 43rd=
out of 74
U26 TEAM: Michael Whibley, Liam Milne, Susan Humphries, Nick Jacob, Nick Bailey, James Coutts
NPC: Annette Henry
16th

2009

46TH APBF CHAMPIONHIPS, MACAU

 
OPEN TEAM:

Pam Livingston, Wayne Burrows, Jeff Miller, Graeme Stout, Alan Grant, Anthony Ker
NPC: Alan Turner
8th
- ZONE 7 Playoffs: v New Caledonia - won (129-94)  v Australia - won (92-89)  
WOMENS TEAM:

Linda Cartner, Glenis Palmer, Judy McLeod, Lynne Guerson, Christine Gibbons,
Jenna Gibbons
NPC: Kris Wooles
4th
- ZONE 7 Playoffs: v Australia - won (135-108)  
SENIOR TEAM:

Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Peer Bach, Val Gardiner, Michael Gibson, Oliver Hoffman
NPC: Tony Thompson
12th
- ZONE 7 Playoffs: v Australia - lost  
U26 TEAM: Susan Humphries, Nick Jacob, Daniel Skipper, David Skipper, Nick Bailey, James Coutts
NPC: Stephen Blackstock
6th

2009

BERMUDA BOWL - SAO PAULO, BRAZIL

 
OPEN TEAM: Ashley Bach, Michael Cornell, Michael Ware, Michael Whibley, Jeff Miller, Graeme Stout
NPC: Alan Turner
??

2009

VENICE CUP - SAO PAULO, BRAZIL

 
WOMENS TEAM: Jan Cormack, Kathy Yule, Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Rose Don, Elisabeth Blackham
NPC: Kris Wooles
14th

2009

SENIORS BOWL - SAO PAULO, BRAZIL

 
SENIOR TEAM: Jim Murray, Jim Jessup, Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Douglas Russell, Trevor Robb
NPC: Tony Thompson
20th

Quick links to other decades
1960-1969 1970-1979 1980-1989  1990-1999  2000-2009 2010-2019  2020-2029

 

Our Sponsors
  • NZB Foundation
  • City Council square logo.png
  • Ryman