• 1964 - Far Eastern Championships: Tokyo

    Open Team: Bruce Bell (Captain), Frank  Lu, John Wignall, Rex Evans 5th out of 9
    Mens Pairs: Frank Lu & John Wignall 6th in Pairs
  • 1968 - Australian National Championships: Sydney

    Open Team: H Pickering, Dr J D Thomson, Bruce Bell, Rex Evans, G B P Wilson, R R Hudson 2nd
    Ladies Team: H.O. Taylor, Zelda Morris, V. Bell, H.S. Wilkinson, J.R. Hutchinson, Miss A.R. Hollis 1st
     

    NPCL.M. Schneideman

     
    Ladies Individual: Mrs. J. Hutchison 1st
    Ladies Pairs: Mrs. J. Hutchison, Miss A. Hollis 1st
    Mens Pairs: H. Pickering, D.J. Thomson 4th
  • 1969 - Australia V NZ

    Open Team: Bruce Bell, Rex Evans, Dr J D Thomson, H Pickering, Frank Lu, John Wignall lost 122-120
    Ladies Team: Mrs. H.O. Taylor, Zelda Morris, Mrs. J.R. Hutchinson, Miss A.R. Hollis, Dr. O. Lenart, Mrs. W.J. Hutchison won 132-73
      NPC: Sir Joseph Ward  
  • 1970 - Australia: Brisbane/Sydney/Melbourne

    Open Team: H Pickering, Dr J D Thomson, Frank Lu, John Wignall, Tom Winiata, V. Gravis  
    Ladies Team: Mesdames H.O. Taylor, Zelda Morris, W.J. Hutchison, H.K. Palmer, J.R. Hutchinson, Miss A.R. Hollis won
      NPC: Sir Joseph Ward  
  • 1971 - FEBF: Melbourne, Australia

    Open Team: John Wignall, Frank Lu, Bruce Bell, Rex Evans, Bill Haughie, Ron Scott 7th
      NPC: R.R. Hudson  
    Womens Team: V Bell, P J Oakley, J R Hutchinson, Miss A.R. Hollis Mesdames W.J. Hutchison, H.K. Palmer   2nd 
      NPC: L.M. Schneideman  
  • 1971 - Australia vs NZ: NZ

    Open Team: Frank Lu, John Wignall, Bruce Bell, Rex Evans, H Pickering, Dr. J.D. Thomson, W. Linderman, Stan Abrahams lost 3 tests
      NPC: L.M. Schneiderman  
    Ladies Team: Miss A.R. Hollis, Mesdames J.R. Hutchinson, H.O. Taylor, Zelda Morris, V. Bell, P.J. Oakley won 2 tests
      NPC: Dr. W.J. Hutchison  
  • 1972 - World Bridge Olympiad; Miami, USA

    Open Team: F P S Lu, J R Wignall, J B Cordwell, J Knight, M Cornell, S. Abrahams  
    NPC L.M. Schneideman   32nd
  • 1972 - FEBF; Singapore

    Ladies Team:  Mesdames H O Taylor, Z Morris, A Kinsella, H M Thomson, L. Eckersley, H.J. Hopkins
    NPC H. Pickering   3rd
  • 1973 - Bermuda Bowl Qualifying Match: Sydney and FEBF: Hongkong

    Open Team: John Wignall, Roy Kerr, R.J. Brightling, Paul Marston, Michael Cornell, Stan Abrahams  9th out of 13
      NPC: Frank Lu    
    Ladies Team H.O. Taylor, Zelda Morris, V. Bell, J.P. Mather, L. Eckersley, H.J. Hopkins  5th 
      NPC: Bruce Bell    
  • 1974 - Bermuda Bowl, Venice, Italy

    Open Team: J R Wignall, Prof R Kerr, R J Brightling, P Marston, M. Cornell, S. Abrahams  
    NPC
      Prof. F.P.S. Lu   6th
  • 1974 - FEBF: Manilla

    Open Team: R M Jacob, D J Matthews, P H Marston, B R Anderson, B.R. Patterson, A.J. Thomson
      NPC: Bruce Bell   5th
  • 1975 - FEBF: Bangkok

    Open Team: John Wignall, Roy Kerr, Bill Haughie, Ron Scott, John Evitt, Malcolm Sims    

     

  • 1976 - Australian Natiional Congress: Adeliade

    Womens Team E. Taylor, Zelda Morris, V. Bell, J. Mather, M. Hill, F. Ewington
      Byrne Cup - Australia
  • 1976 - FEBF: Auckland

    Open Team:  John Wignall, Roy Kerr, Paul Marston, Bill Kun, Lionel Wright, Malcolm Mayer 7th
    Womens Team EileenTaylor, Zelda Morris, V. Bell, J. Mather, Marion Hill, Frances Ewington 1st
  • 1976 - FEBF: Manilla

    Open Team: Roy Kerr, John Wignall, Paul Marston, M Sims, Malcolm Mayer, Lionel Wright  8th

     NPC:       
    Womens Team:  Jan Cormack, E. Taylor, R. Cunningham, S. Secker, J. Kinsella, O. Lenart  5th
      NPC:  
  • 1978 - Australia vs NZ: Christchurch

    Womens Team: V. Bell, N. Mather, R. Cunningham, S. Secker, J. Cormack, E. Taylor    lost 279-197
      NPC: John Wignall    
      NB: Kinsella & Lenart were selected, but unable to play due to illness    
  • 1978 - FEBF: Delhi, India

    Open Team: Stan Abrahams, W Linderman, Michael Cornell, D J Evitt, Malcolm Mayer, Lionel Wright 9th
      NPC: Frank Lu      
    Womens Team:  Jan Cormack, J Evitt, S Hobbs, L Rotherham, H. Goldstone,. D. Gravis     2nd
      NPC: L.P. Hobbs    
  • 1979 - Australia V NZ: Sydney

    Open Team Roy Kerr, John Wignall, Frank Lu, Kris Wooles, Paul Marston, G.M. Sims  won 277-244
      NPC: Tony Thomson    
  • 1979 - FEBF: Tokyo, Japan

    Open Team: P H Marston, G M Sims, M L Cornell, M D Mayer, F.P.S. Lu, KG. Wooles  
    NPC John O'Gorman   6th

           
    Womens Team: Jan Cormack, L. Rotherham, Doreen Gravis, H.Goldstone, N. Mather, V. Bell  
    NPC  Tony Thomson   8th
  • 1980 - WBF Olympiad: Netherlands

    Open Team: Paul Marston, M Sims, Michael Cornell, Malcolm Mayer, Lionel Wright, D. Matthews 
    NPC Tony Thomson   19th overall

           
    Womens Team:  Jocelyn Kinsella, Stella Secker, Jane Evitt, Kathy Boardman, Jan Cormack, Lorraine Boyd
    NPC John Wignall   14th 
  • 1981 - Australia V NZ Open Teams: NZ

    Open Team: Lionel Wright, D J Matthews, John Evitt, Alex Moore, Paul Marston, M Sims  won 240-210
      NPC: John O'Gorman    
  • 1981 - Australia V NZ Womens Teams: Hobart

    Womens' Team: Jane Evitt, Kathy Boardman, Jocelyn Kinsella, Anna Herries, J Kerr, Arleen Schwartz lost 256 - 280
      NPC: Claude Rowland  
  • 1981 - FEBF: Taiwan

    Open Team: Michael Cornell, Malcolm Mayer, Paul Marston, Malcolm Sims, Tony Taylor, Stan Abrahams 
    NPC John O'Gorman   3rd

     

  • 1982 - FEBF: Bangkok

    Open Team: Michael Cornell, Tony Taylor, Lionel Wright, Malcolm Mayer, Roy Kerr, Bruce Anderson
    NPC Cedric Friis   2nd

           
    Womens Team: Jan Cormack, Kathy Boardman, Marion Hill, Frances Ewington, Joyce Kerr, Arleen Schwartz  
    NPC John Wignall   4th

     

  • 1982 - WBF Pairs Championship: Biarritz

    J Cormack & K Boardman qualified 21st out of 240 pairs and finished 6th overall in the final play-off of 40 pairs
  • 1983 - Australia v New Zealand: Auckland

    Open Test: Michael Cornell, Tony Taylor, Lionel Wright, Malcolm Mayer, Roy Kerr, B. Anderson won
      NPC: Cedric Friis  
    Womens Test: Jan Cormack, Kathy Boardman, M. Hill, F. Ewington, J. Kerr, Arleen Schwartz lost
      NPC: John Wignall  
  • 1983 - Bermuda Bowl: Stockholm

    Open Team: Tony Taylor, Michael Cornell, Malcolm Mayer, Lionel Wright, John Wignall, Kris Wooles
    NPC Cedric Friis   5th overall
  • 1983 - FEBF: Hongkong

    Womens Team: Kathrin Boardman, Jan Cormack, J Kerr, Jane Evitt, Zelda Morris, L. Bishop   
    NPC Stan Abrahams   1st
  • 1984 - Olympiad: Seattle

    Open Team: Tony Taylor, Michael Cornell, Lionel Wright, Malcolm Mayer, John Wignall, Kris Wooles
    NPC: Cedric Friis   14th in section

           
    Womens Team:  Jan Cormack, Kathie Boardman, Helen Thomson, Lorraine Boyd, Jane Evitt, J. Kerr
    NPC Stan Abrahams   20th in section
  • 1985 - Australia V NZ: Sydney

    Open Test: Tony Taylor, Michael Cornell, Lionel Wright, Malcolm Mayer, John Wignall, Kris Wooles                                                             Won 357-283
      NPC: R. Jacobs        
  • 1985 - Australia v New Zealand: Adelaide

    Womens Test: Dorothy Brophy, Frances Sheehy, Tina McVeigh, Jenny Wilkinson, Paula Bryant, Elisabeth Blackham Lost 402-201
      NPCJohn Evitt  
  • 1985 - Bermuda Bowl: Brazil

    Open Team: John Wignall, Kris Wooles, Michael Cornell, Tony Taylor, Lionel Wright, Malcolm Mayer 
            7th in section
       
            7th in section
       
            7th in section
  • 1986 - FEBF: Penang

    Open Team: Malcolm Mayer, Stephen Lester, Michael Cornell, Lionel Wright, W Haughie, Alan Turner
    NPC: Michael Sykes   4th out of 12

           
    Womens Team:  Jan Cormack, Jane Skipper, Elisabeth Blackham, Paula Bryant, Daphne Randle, V. Russell
    NPC: John Wignall   7th out of 10 
  • 1987 - Australia V NZ: Christchurch

    Open Team:  Stephen Blackstock, Peter Newell, Dwayne Crombie, Martin Reid, W. Haughie, Alan Turner Won 250-247
         
  • 1987 - Australia v New Zealand: Auckland

    Womens Team: Jan Cormack, Jane Skipper, Paula Bryant, Elisabeth Blackham, Sue Thorpe, K. Willcox lost
      NPC: Malcolm Mayer
  • 1987 - Bermuda Bowl: Jaimaica.

    Open Team:  Stephen Blackstock, Peter Newell, Dwayne Crombie, Martin Reid, W. Haughie, Alan Turner
    NPC: Lionel Wright   2nd to last
  • 1988 - Olympiad: Venice

    Open Team: Stephen Blackstock, Peter Newell, Martin Reid, Dwayne Crombie, Pat Carter Ken Yule
    NPC: Alan Turner   14th in section

           
    Womens Team:  Jan Cormack, Paula Bryant, Vivien Cornell, Elisabeth Blackham, Arleen Schwartz, Frances Sheehy
    NPC: Michael Sykes   8th in Group 
  • 1989 - Bermuda Bowl, Venice Trophy: Perth

    Open Team: Lionel Wright, Andy Braithwaite, Michael Cornell, Tony Taylor, Pat Carter, Ken Yule
    NPC: Kevin Pearson   6th

           
    Womens Team: Jan Alabaster, Rosie Don, Shirley Newton, Emma Barrack, Tina McVeigh, Jenny Wilkinson
    NPC: Kris Wooles   8th 
  • 1990 - FEBF: Singapore

    Open Team: Stephen Blackstock, Peter Newell, Dwayne Crombie, Martin Reid, Lionel Wright, Malcolm Mayer 1st
      NPC: Alan Turner 
    Womens Team: Elisabeth Blackham, Paula Bryant, Lorraine Boyd, Vivien Cornell, Jan Cormack, Kathy Yule 4th
      NPC::Andy Braithwaite
    FEBF Pairs:  M Mayer, L Wright 3rd, S Blackstock, P Newell  5th
  • 1990 - WBF Pairs Championship: Geneva

    Continuous Pairs:  L Wright 1st, M Mayer 2nd
  • 1991 - 1st Zonal Championships: Christchurch

    Open & Womens Teams won by Australia
  • 1991 - FEBF: Guangzhou, China

    Open Team Michael Cornell, Denis Humphries, Malcolm Mayer, Lionel Wright, Peter Newell, Martin Reid  2nd
      NPC: Kevin Pearson  
    Womens Team: Jan Cormack, Lorraine Boyd, Vivien Cornell, Karen Cumpstone, Suzanne Weal, Lorraine Stachurski 4th=
      NPC: Michael Sykes  
    PAIRS: Peter Newell & Martin Reid 1st
  • 1991 - PABF - Seoul, Korea

    Open Team Stephen Burgess, David McLeish, Ashley Bach, Michael Whibley, Stephen Lester, Val Gardiner
    NPC Jan Cormack   7th out of 12

           
    Womens Team Eileen Horsman, Carol Richardson, Glenis Palmer, Linda Cartner, Rose Don, Kathryn Yule
    NPC Richard Solomon   5th out of 10

           
    Seniors Team Bob Scott, John Wignall, Stan Abrahams, Paul Wannop, Alex Moore, Trevor Robb
    NPC Tony Thomson   7th out of 14
  • 1992 - Youth Test V Australia and Interstate Youth Teams

    YOUTH TEAM: Ishmael Delmonte, Ashley Bach, Anthony Ker, Charles Ker, Michael Ware, Michael Prescott Won by 1 VPs 
      NPC: Dwayne Crombie
      NB: N Kearney & Stephen Henry were selected, but were unable to go
  • 1992 - Olympiad: Salsomaggiore: Italy

    Open Team Michael Cornell, Alan Taylor, Brian Mace, Denis Humphries, Tom Jacob, Lionel Wright
    NPC: Stan Abrahams   10th out of 30

           
    Womens Team Jan Alabaster, Jan Cormack, Vivien Cornell, Lorraine Boyd, Kathryn Yule, Karen Cumpstone
    NPC Michael Sykes   9th out of 17
  • 1993 - Zone 7 Championships:

     
     
    Open won by Australia: Klinger, Gill, Bilski, Brown, Lilley, Lazer
    Leading NZ team: Wright, Cornell, Braithwaite, Humphries, Cahn, Kearney 
    Womens Team of J Cormack, J Alabaster, R Don, J Skipper 1st

     

  • 1993 - FEBF: Singapore

    Open Team Lionel Wright, Michael Cornell, Andy Braithwaite, Denis Humphries, Charlie Cahn, Nigel Kearney
    NPC: Alan Turner   7th

           
    Womens Team Arleen Schwartz, Frances Sheehy, Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Jan Cormack, Jan Alabaster
    NPC C. Richter     4th out of 11
  • 1993 -

    Ishmael Delmonte, Ashley Bach, Anthony Ker, Charles Ker, Michael Ware, Michael Prescott
    The last pair replaced N Kearney & S Henry who were unable to go)  
    NPC: Dwayne Crombie  
  • 1994 - FEBF: Wellington

    Open Team: K. Wooles, R. Kerr, T. Jacob, B. Mace, P. Carter, K. Yule 
    NPC: S. Blackstock 

       6th of 11
    Womens Team:      J. Cormack, J. Alabaster, L.Boyd, V. Cornell, S. Newton, J. Wilkinson

       3rd of 10

       
    Youth Team: N. Kearney, C.Ker, S. Smith, D. Ackerley, D. Woodhead, D. Moir
    NPC: Michael Sykes

       2nd of 8
    FEBF Pairs:  P Carter, K Yule 4th
    Consolation pairs B Mace, T Jacob 1st
         
  • 1994 - Youth Test V Australia

    Youth Team: N. Kearney, Charles Ker, Scott Smith, David Ackerley, D. Woodhead, Debbie Moir           Won by 11 VPs 
      NPC: Michael Sykes
  • 1995 - Zone 7 Championships: Christchurch

    Open & Women's teams won by Australia (Marston team & Lusk team)
    Attended by French Polynesian team and New Caledonian team.
    Runner up for Open section  
      T Jacob, B Mace, P Newell, M Reid, L Wright, I Delmonte
    Runner up in Women's section
      J Cormack, J Alabaster, J Wilkinson, S Newton, L Boyd,  P. Bryant
  • 1995 - FEBF: Perth

    Open Team: T Jacob, B Mace, P Newell, M Reid, S. Blackstock, K. Yule    
    NPC: Dwayne Crombie   1st out of 12

           
    Women's Team: J. Cormack, J. Alabaster, J. Wilkinson, S. Newton, L. Boyd, P. Bryant  
    NPC: Richard Solomon   4th out of 10

           
    Youth team: N. Kearney, C. Ker, S. Smith, D. Ackerley, D. Woodhead, D. Moir    
    NPC: M. Sykes     4th out of 9  
  • 1995 - WBF World Junior Teams: Bali

      I Delmonte, A Bach, N Kearney, C Ker, D Ackerley, S Smith
    NPC: Michael Sykes
  • 1996 - OLYMPIAD - Rhodes, Greece

    Open Team Ken Yule, Stephen Blackstock, Martin Reid, Peter Newell, Tom Jacob, Brian Mace
            5th out of 35. (Group A)  
            missed final cut by 1VP
    Womens Team Jan Alabaster, Lorraine Boyd, Jan Cormack, Vivien Cornell, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
            8th out of 22 (Group A)
  • 1997 - PABF - Hong Kong

    Open Team Alan Grant, Anthony Ker, Charles Ker, Rod Dravitzki, Andre Mik, Richard Jedrychowski
    NPC: Andy Braithwaite   5th out of 11

           
    Women's Team Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Sue Weal, Judy Pawson, Kathy Yule, Karen Cumpstone
    NPC: Stephen Blackstock   5th out of 10
  • 1997 - Bermuda Bowl - Tunisia

    Open Team Alan Grant, Anthony Ker, Charles Ker, Rod Dravitzki, Andre Mik, Richard Jedrychowski
    NPC Charlie Cahn   15th out of 18
  • 1997 - Venice Cup - Tunisia

    Women's Team Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Sue Weal, Judy Pawson, Kathy Yule, Karen Cumpstone
    NPC: Stephen Blackstock   12th out of 18
  • 1998 - PABF - Kobe, Japan

    Open Team Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Brian Mace, Peter Newell, Martin Reid
    NPC Richard Solomon   Semi Finals 4/11

           
    Women's Team Kathryn Yule, Sue Weal, Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Arlene Schwartz, Emma Barrack
    NPC Stephen Blackstock   4th out of 7
  • 1999 - Zone 7 Championship, Christchurch

    Open - won by Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Brian Mace, Peter Newell, Martin Reid
    Women - won by  Australia Willcox team.    
  • 1999 - PABF - Hangzhou, China

    Open Team Andy Braithwaite, Michael Ware, Scott Smith, David Ackerley, Charlie Cahn, Stephen Henry
    NPC Graeme Tuffnell   6th out of 12

           
    Womens Team Kathryn Yule, Sue Weal, Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Elizabeth Blackham, Vivien Cornell
    NPC Stephen Blackstock   5th out of 9
  • 2000 - Bermuda Bowl - Bermuda

    Open Team Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Brian Mace, Peter Newell, Martin Reid
    NPC Richard Solomon   12th out of 20
  • 2000 - Venice Cup

    Womens Team Kathryn Yule, Sue Weal, Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Elizabeth Blackham, Vivien Cornell
    NPC Stephen Blackstock   16th out of 20
  • 2001 - Zone 7 Championship, Christchurch and Sydney (Seniors)

    Open won by Australia Noble Team
    Women Won by Australia Travis Team
    Senior Won by Australia Haughie Team
  • 2001 - PABF - Singapore

    Open Team Stephen Henry, Stephen Blackstock, David Ackerley, Scott Smith, Michael Cornell, Malcolm Mayer
    NPC Andy Braithwaite   5th= out of 12

           
    Womens Team Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Lynne Geursen, Jan Abel, Sandra Russell, Jo Simpson
    NPC Alan Turner   4th out of 11
  • 2001 - Bermuda Bowl, Paris (transferred from Bali)

    Open Team David Ackerley, Scott Smith, Michael Cornell, Malcolm Mayer, Stephen Blackstock, Stephen Henry
    NPC Martin Reid   13th out of 18
  • 2001 - World Youth Championships, Rio de Janeiro, Brazil

      Mike Dollan, Christian Prent, Jenna Gibbons, Michelle Murphy, Martijn Prent, Jon West
    NPC Charlie Cahn   17 out of 17
  • 2002 - PABF - Thailand

    Open Team Michael Cornell, Malcolm Mayer, Tom Jacob, Richrd Jedrychowski, Martin Reid, Peter Newell
    NPC Richard Solomon   5th out of 12

           
    Womens Team Emma Barrack, Karen Cumpstone, Christine Gibbons, Jenna Gibbons, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
    NPC Alan Turner   3rd out of 10

           
    Seniors Team John Wignall, Bob Scott, Tony Lenart, Robyn Freeman-Green, Max Wigbout, Joan Waldvogel
    NPC Stan Abrahams   5th out of 6
  • 2003 - PABF - Philippines

    Womens Team Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Vivien Cornell, Elisabeth Blackham, Christine Gibbons, Jenna Gibbons
    NPC Karen Cumpstone   5th out of 9

           
    Seniors Team Robyn Freeman Greene, Tony Lenart, John Wignall, Roy Kerr, Jeff Green, Stan Abrahams
    NPC Anna Herries   5th out of 9
  • 2003 - Bermuda Bowl, Monaco

    Open Team Michael Cornell, Malcolm Mayer, Tom Jacob, Richard Jedrychowski, Ashley Bach, Stephen Burgess
    NPC Dwayne Crombie   16th out of 22
  • 2004 - OLYMPIAD, Istanbul, Turkey

    Open Team Michel Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid
    NPC Stephen Blackstock   8th out of 18

           
    Womens Team Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Karen Cumpstone, Emma Barrack, Sue Weal, Anne-Marie Russell
    NPC Alan Turner   12th out of 21

           
    Seniors Team Trevor Robb, Anthony Ip, Janet Woodfield, Michael Gibson, Robyn Freeman-Greene, Tony Lenart
    NPC Patrick Carter   24th out of 25
  • 2005 - PABF - Seoul, Korea

    Open Team Stephen Burgess, David McLeish, Ashley Bach, Michael Whibley, Stephen Lester, Val Gardiner
    NPC Jan Cormack   7th out of 12

           
    Womens Team Eileen Horsman, Carol Richardson, Glenis Palmer, Linda Cartner, Rose Don, Kathryn Yule
    NPC Richard Solomon   5th out of 10

           
    Seniors Team Bob Scott, John Wignall, Stan Abrahams, Paul Wannop, Alex Moore, Trevor Robb
    NPC Tony Thomson   7th out of 14
  • 2005 - World Championships, Estoril

    Bermuda Bowl Open Team Michael Cornell, Dwayne Crombie, Tom Jacob, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid


    NPC Alan Turner   16 out of 22



           
    Venice Cup Womens Team Kathryn Yule, Rose Don, Tania Lloyd, Paula McLeish, Eileen Horsman, Carol Richardson


    NPC Jan Alabaster   13 out of 21



           
    Seniors Bowl Seniors Team Tony Lenart, Noel Woodhall, Alex Moore, Trevor Robb, Bob Scott, John Wignall  


    NPC Tony Thomson   20 out of 22
  • 2006 - PABF - Shanghai

    Open Team Ashley Bach, Michael Cornell, Peter Newell, Martin Reid, Wayne Burrows, Pam Livingston
    NPC Tom Jacob   4th out of 12

           
    Womens Team Jan Cormack, Jan Alabaster, Emma Barrack, Karen Cumpstone, Jenna Gibbons, Christine Gibbons
    NPC Alan Turner   1st out of 11

           
    Seniors Team Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Tony Lenart, Noel Woodhall, Alex Moore, Trevor Robb
    NPC Tony Thomson   7th out of 11
  • 2007 - Zone 7 - Christchurch

    Open Alan Grant, Anthony Ker, Graeme Stout, Jeff Miller, David Ackerley, Scott Smith
    NPC Richard Solomon   2nd

           

           
    Women NZA: Jan Cormack, Jan Alabaster, Rose Don, Paula McLeish, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
    NPC Alan Turner   1st

    NZB: Jenna Gibbins, Christine Gibbins, Elisabeth Blackham, Lynne Guersen,Susan Humphries, Debs Smith
    NPC Stephanie Jacob   3rd

           
    Seniors NZA: Stanley Abrahams, David McLeish, Chris Ackerley, Arleen Schwartz, Trevor Robb, Douglas Russell
    NPC Tom Jacob   2nd

    NZB: Michael Gibson, Janet Woodfield, Jim Jessop, Jim Murray, Frances Sheehy, Tony Sheehy
    NPC Tom Jacob   3rd
  • 2007 - PABF - Bandung, Indonesia

    Open Jeff Miller, Graeme Stout, Wayne Burrows, Pam Livingston, Ashley Bach and Michael Whibley  

    NPC Stephen Henry   4th  

             
    Women Shirley Newton, Jenny Wilkinson, Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Lynne Guersen and Elisabeth Blackham

    NPC Steph Jacob   8th  

             
    Youth Cameron Benson, Annabelle Molloy, James Voutts, Nick Bailey, Fraser Rew and John Whyte  

    NPC Annette Henry   7th  

             
    Seniors Stan Abrahams, David McLeish, Michael Cornell, Vivien Cornell, Jan Cormack and Alan Turner  
            4th  
  • 2007 - Bermuda Bowl - Shanghai, China

    Open David Ackerley, Scott Smith, Alan Grant, Anthony Ker, Jeff Miller and Graeme Stout
      NPC Richard Solomon   20th (out of 22)
  • 2007 - Venice Cup - Shanghai, China

    Women Jan Cormack, Jan Alabaster, Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Shirley Newton and Jenny Wilkinson
      NPC Alan Turner   14th
  • 2007 - Seniors Bowl - Shanghai, China

    Seniors Stanley Abrahams, David Mcleish, Vivien Cornell, Michael Cornell, Douglass Russell, Trevor Robb
      NPC Jonathan Westoby   21st (out of 22)
  • 2008 - PABF - Gold Coast

    Open NZ1 Tom Jacob, Malcolm Mayer, David Ackerley, Scott Smith, Peter Newell, Martin Reid  

          3rd=  

             
    Open NZ2 Steve Baughey, Tim Schumaker, Jane Skipper, John Skipper, Jenny Millington, Barry Jones  

          9th/20 (qualifying section)

             
    Women NZ1 Jan Cormack, Tania Lloyd, Steph Jacob, Debs Smith, Kathy Boardman 1st  

             
    Women NZ2 Christine Gibbons, Judy McLeod, Julie Sheridan, Karen Martelletti   7th/18 (qualifying section)

             
    Seniors NZ1 John Cormack, Tony Thomson, Tony Lenart, Robyn Freeman-Greene, Peter Benham, Brian Cleaver  

          4th  
               
    Seniors NZ2 Trevor Robb, Douglas Russell, Michael Gibson, Janet Woodfield   9th/19 (qualifying)  

             
    Youth Michael Whibley, Liam Milne, Fraser Rew, John Whyte, Susan Humphries, Nick Jacob  
            2nd  
  • 2008 - World Mind Sports (inaugural) Beijing

    Open Stephen Blackstock, Stephen Henry, Tom Jacobs, Malcolm Mayer, Peter Newell, Martin Reid

    NPC Alan Turner   6th

           
    Women Eileen Horsman, Carol Richardson, Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Christine Gibbons, Jenna Gibbons

          11th/18 (qualifying section)

           
    Seniors Michael Gibson, Janet Woodfield, Jim Murray, Jim Jessep, Tony Lenart, Robyn Freeman-Greene

    NPC Stan Abrahams   12th/16 

           
    U28 Fraser Rew, John Whyte, Annabelle Molloy, Cameron Benson, Daniel Skipper, David Skipper

    NPC Michael Ware   43=/74

           
    U26 Michael Whibley, Liam Milne, Susan Humphries, Nick Jacob, Nick Bailey, James Coutts

    NPC Annette Henry   16/18
  • 2009 - 46th APBF Championhips, Macau

    Open Pam Livingston, Wayne Burrows, Jeff Miller, Graeme Stout, Alan Grant, Anthony Kerr
      NPC Alan Turner   8th/13
             
    Zone 7 playoffs vs New Caledonia won 129-94, vs Australia won 92-89    
             
    Women Linda Cartner, Glennis Palmer, Judy McLeod, Lynne Guerson, Christine Gibbons, Jenna Gibbons
      NPC Kris Wooles   4th/10
             
    Zone 7 Playoff vs Australia won 135-108    
             
    Seniors Chris Ackerley, Arleen Schwatrz, Peer Bach, Val Gardiner, Michael Gibson, Oliver Hoffman
      NPC Tony Thomson   12th/13
    Zone 7 playoffs  vz Australia lost    
             
    U26 Susan Humphries, Nick Jacob, Daniel Skipper, David Skipper, Nick Bailey, James Coutts
      Stephen Blackstock   6th
  • 2009 - Bermuda Bowl, Sao Paulo, Brazil

    Open Ashley Bach, Michael Cornell, Michael Ware, Michael Whibley, Jeff Miller, Graeme Stout
      NPC Alan Turner    
  • 2009 - Venice Cup - Sao Paulo, Brazil

    Women Jan Cormack, Kathy Yule, Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Rose Don, Elisabeth Blackham
      NPC Kris Wooles   14th/22
  • 2009 - Senior Cup - Sao Paulo, Brazil

    Seniors Jim Murray, Jim Jessup, Chris Ackerley, Arlene Schzartz, Douglas Russel, Trevor Robb
      NPC Tony Thomson   20/22
  • 2010 - PABF - Hamilton, New Zealand

    Open Alan Grant, Anthony Ker, Jeff Miller, Graeme Stout, Peter Newell, Martin Reid  

    NPC Alan Turner   7th/13

           
    Women Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Glenis Palmer, Linda Cartner, Christine Gibbons, Jenna Gibbons

    NPC Kris Wooles   2nd/3

           
    Seniors Chris Ackerley, Douglas Russell, Gary Duncan, Les Gould, Bob Hurley, Evelyn Hurley

    NPC Tony Thomson   5th/10
  • 2010 - Asia Cup - Ningbo, China (by invitation)

    Open Tom Jacob, Martin Reid, GeO Tislevoll, Michael Ware   6th/19

           
    Women Jenna Gibbons, Christine Gibbons, Susan Humphries, Steph Jacob   6th/15
  • 2010 - 3rd Commonwealth Nations Bridge Championship, New Delhi, India

    Open John Wignall, Bob Scott, Jane Skipper, John Skipper 12th/24

     

  • 2011 - APBF Kuala Lumpur, Malaysia

    Open Michael Cornell, Ashley Bach, GeO Tislevoll, Michael Ware, Pam Livingston, Wayne Burrows

    NPC Alan Turner   9th/13

           
    Women Jan Alabaster, Jan Cormack, Christine Gibbons, Jenna Gibbons, Arlene Schwartz, Jo Simpson

    NPC Kris Wooles   5th

           
    Seniors Chris Ackerley, Douglass Russell, Peer Bach, Tony Lenart, Derek Evenett, Judy McLeod
      NPC Tony Thomson   10th/16
  • 2011 - Zone 7 Play-offs

    Open - defeated New Caledonia 123/56; defeated Australia 152/150
    Women - defeated Australia 135-120
  • 2011 - Bermuda Bowl, Veldhoven, The Netherlands

    Open  Michael Cornell, Ashley Bach, GeO Tislevoll, Michael Ware, Peter Newell, Martin Reid
      NPC Alan Turner   10th/27
  • 2011 - Venice Cup

    Women Jan Cormack, Kathryn Yule, Linda Cartner, Glenis Palmer, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
      NPC Kris Wooles   15th/22
  • 2011 - Seniors Bowl

    Seniors Chris Ackerley, Douglass Russell, Peer Bach, Tony Lenart, Derek Evenett, Judy McLeod
      NPC Tony Thomson   21st/22
  • 2012 - World Mind Sports Games, Lille, France

    Open Ashley Bach, Michael Cornell, Dong Huang, Jian Tao (Jeter) Lui, GeO Tislevoll, Michael Ware

    NPC Alan Turner   10th/15 (qualifying)

           
    Women Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Linda Cartner, Glenis Palmer, Carol Richardson, Eileen Horsman

    NPC Kris Wooles   8th/15 (qualifying round)

           
    Seniors Chris Ackerley, John Cormack, Andrew Janisz, Trevor Robb, Douglass, Tony Thomson

    NPC Stephen Blackstock   10th/17 (qualifying)
  • 2013 - APBF, Hong Kong

    Open Ashley Bach, Michael Cornell, Michael Ware, GeO Tislevoll, Anthony Ker, Alan Grant

    npc Alan Turner   9th/12

           
    Women Jenny Wilkinson, Shirley Newton, Christine Gibbons, Jenna Gibbons, Jan Cormack, Susan Humphries

    NPC Kris Wooles   6th/11

           
    Seniors Chris Ackerley, Douglas Russell, Trevor Robb, Andrew Janisz, Christine Wilson, Neil Stuckey

          15th/15
  • 2013 - Zone 7

    Open    
    Women vs Australia lost 110-130
  • 2013 - Bermuda Bowl, Bali, Indonesia

    Open Ashley Bach, Michael Cornell, Peter Newell, Martin Reid, Michael Ware, Geo Tislevoll
      NPC Alan Turner   14th/22
  • 2013 - Venice Cup

    Women Jan Cormack, Jan Alabaster, Shirley Newton, Glenis Palmer, Linda Cartner  
      NPC Kris Wooles   16th/22
  • 2013 - Seniors Bowl

    Seniors Chris Ackerley, Douglass Russell, Andrew Janisz, Trevoe Robb, Neil Stuckey, Christine Wilson
      NPC Derek Evenett   19th/22
  • 2014 - APBF - Asia Cup, Jin Hua China

    Open Gary Chen, Richard Solomon, Rod Dravitzki, Blair Fisher, Dong Huang, Jeter Lui    

    NPC Derek Evenett (did not travel)   9th/14

             
    Women          

    Linda Cartner, Glenis Palmer, Christine Gibbons, Jenna Gibbons, Shirley Newton, Jenny Wilkinson
      NPC Kris Wooles     5th/11
  • 2014 - World Youth Championships

    Sam Bailey, Sam Coutts, Vicki Bouton, Matthew Brown, Glen Coutts, Nick Jacob
    NPC Alan Turner    
Our Sponsors
  • Babich
  • Cock and Bull
  • JLT
  • Rent-a-Dent
  • NZB Foundation
  • Distinction Hotel
  • BridgeNZ logo.jpg